Bolwoningen- neobično naselje u Holandiji koje i dalje izgleda futuristički

0

Bolwoningen

Bolwoningen, ili globus kuće, izrađene su 1984. godine u glavnom gradu holandske provincije Sjeverni Brabant. Iako je promjer kuća oko 5.5 metara, u njih su nekako uspjele stati dvije spavaće sobe, kupatilo, kuhinja i dnevni boravak.

Bolwoningen- neobično naselje u Holandiji koje i dalje izgleda futuristički
Bolwoningen

Nauka i tehnologija napreduju tako brzo da će se nešto stvoreno prije samo deceniju najvjerovatnije osjećati kao antikvitet današnjim posmatračima.

To, međutim, nije slučaj s kućama u obliku kuglice u holandskom gradu Den Bosch: nalikovale su kao dio naučno-fantastičnog filma kada su zamišljene 1984. godine i njihov futuristički izgled ostao je do danas.

Lokalno poznate kao Bolwoningen, ove loptaste kuće nastale su u sklopu holandskog eksperimentalnog stambenog programa pokrenutog 1968.godine.

Dizajnirao ih je umjetnik i kipar Dries Kreijkamp 1970-ih, a projekat je dovršen 1984. zajedno s još jednim dobitnikom subvencija: poznatim Kubuswoningenom (kućice s kockama) u Roterdamu, koje je dizajnirao Piet Blom.

Iako je program ugašen iste godine, Bolwoningen je postao stvarnost, ovaj eksperimentalni stambeni kompleks i dalje stoji i ostaje jednako važan kao i onog dana kad se pojavio.

Smješten usred bujne vegetacije duž slikovitog kanala, Bolwoningen nalikuje čudnom grozdu vanzemaljskih gljiva.

Autor fasciniran sferama- Bolwoningen kao iglu

Kuće sjede na cilindričnim građevinama koje izgledaju poput stabljika i sadrže malo prostora za odlaganje plus stubište koje vodi ljude u gornju sferu.

Svaka kuća ima tri sprata, prizemlje koje zauzimaju spavaće sobe, u gornjem spratu su dnevni boravak i kuhinja, a kupatilo u sredini.

Dries Kreijkamp- osnivač koncepta naselja Bolwoningen
Dries Kreijkamp

Kuće su vrlo svijetle zahvaljujući šest velikih okruglih prozora i krovnoj rasvjeti.

Životni prostor prostire se na samo 55 kvadratnih metara, ali raspored i obilje svjetlosti sprečavaju da se kuće ne osjećaju skučeno.

Dries Kreijkamp, ​​koji je preminuo prije pet godina, donio je u ovaj projekat svoju dugogodišnju fascinaciju sferama  i ostao čvrst vjernik tog koncepta do kraja života.

„Eskimi su zaista znali šta rade, pomoću svojih iglua. A tako čine i afrička plemena koja grade okrugle glinene kolibe. Oblik globusa potpuno je očigledan. To je najviše organski i prirodni oblik. Uostalom, zaokruženost je svuda: živimo na globusu, mi smo rođeni iz globusa “, rekao je u jednom od svojih intervjua.

Kako je tada napomenuo, „Globus kombinuje najveći mogući volumen s najmanjom mogućom površinom, tako da vam je za to potreban minimum materijala. To je ušteda prostora, vrlo je ekološki i gotovo bez održavanja. Trebam li reći više?”

Oživljavanje ovog projekta nije bilo lako i Kreijkamp je bio prisiljen na kompromise, svoje ustupke, uključujući stabla (koje nije htio) i korištene materijale.

Zamišljao je poliester, koji bi globus učinio vrlo laganim, ali protivpožarni propisi prisilili su ga da ide sa dva sloja betona ojačanog stakloplastikom i izolaciju kamenom vunom.

Kuice koje najviše naliče lopticama za golf u Den Boschu su još više upečatljive zbog svog okruženja.

Konstrukcije slične kockama u Roterdamu možda su poznatije, ali njihov uticaj umanjuje arhitektonski eklekticizam slavnog grada.

S druge strane, Bolwoningen živi u tipično prigradskom naselju koje se nalazi u srednjem, običnom holandskom gradu.

Ovo, možda, objašnjava zašto se i dalje osećaju kao vanzemaljska naselja više od tri decenije nakon što su ljudi prvi put uputili pogled na njih.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *